Curriculum vitae

Födelsedatum

27 juni 1968

Utbildning

Kungliga Musikhögskolans solosångklass 1991-93
Operahögskolan i Stockholm 1993-97

Roller

Basilio/Don Curzio (Figaros bröllop, W A Mozart) Södra Teatern 1992 (debut), Chinateatern 1995, Confidencen 1998

En ande (Prosperos dröm, H Purcell) Vadstena-Akademien 1992

Simona (Artemisia, A Stradella) Vadstena-Akademien 1993

Paolino (Det hemliga äktenskapet, D Cimarosa) Herrnsheimer Schloßfestspiele, Tyskland 1994

Bastien (Bastien och Bastienne, W A Mozart) Körkompaniet/Östgötateatern 1995 & 1996

Beppe (Pajazzo, R Leoncavallo) Opera i Bohus fästning 1995

Belmonte (Enleveringen ur seraljen, W A Mozart) Malmö Musikteater 1996

Vecchia/Gelosia (L’Orfeo, L Rossi) Boston Early Music Festival, USA 1997

Max (Liten Karin, I Hallström) Vadstena-Akademien på Kalmar Teater 1997

Pojken (Cabaret Poulenc) Kungliga Operan 1997

Carmagnola (Rövarna, J Offenbach) Norrlandsoperan 1998

Erinda/Ercole (L’Orfeo, A Sartorio) Teatro Lirico, Tyskland/Nederländerna 1998

Frantz (Hoffmanns äventyr, J Offenbach) Vasateatern 1999

Licco (Ercole amante, F Cavalli) Boston Early Music Festival, USA 1999

Armidoro (Stellidaura, F Provenzale) Vadstena-Akademien 1999

Frasse (Opera al dente, diverse kompositörer) Körkompaniet 1999

Titelrollen (Den öronlöse sångaren, G Edander) Kungliga Operan 2000

Studenten (Spöksonaten, A Reimann) Kungliga Operan 2000

Paul Hoffmann (Café Opera, diverse kompositörer) Körkompaniet 2001 - även regi

Tenorsolist (Lidandet enligt Matteus, J S Bach) Piteå Kyrkoopera 2001

Kyparen (Kaffekantaten, J S Bach) Teater Travers 2002

Pedrillo (Enleveringen ur seraljen, W A Mozart) Folkoperan/Riksteatern 2003

Kung Magnus (Byrgitta, C Unander-Scharin) Vadstena-Akademien 2003

Kaspar (Amahl och de nattliga gästerna, G-C Menotti) Smålands Musik och Teater 2003

Ängeln (Om man blivit av med sitt bagage, B Byström) Norrlands Musik & Dansteater Z 2004

Stefanos (Apostlagärning, C Unander-Scharin) Stefanskyrkan, Stockholm 2004 & 2006

Titelrollen (Pinocchio, B Hülphers) Värmlandsoperan 2004

Harry/Heinrich Heine (Harry's Bar, manus C Palmaer, diverse kompositörer) premiär på Klara Soppteater, Stockholms Stadsteater 2006

Kabarett Mozart, Körkompaniet 2006 - även regi

Titelrollen (Actéon, M-A Charpentier), Haymarket Opera Company, Chicago, USA 2014

Konsertrepertoar

Johann Sebastian Bach
H-mollmässan, Johannespassionen, Matteuspassionen, Juloratoriet, Magnificat, Mässa G-dur, Mässa g-moll, kantater nr 6, 10, 11, 12, 17, 18, 21, 22, 23, 29, 36, 61, 63, 70, 80, 85, 104, 106, 110, 125, 140, 147, 150, 159, 161, 182, 211, 249

Johannes Brahms
Liebeslieder-Waltzer

Dieterich Buxtehude
Membra Jesu Nostri

Giacomo Carissimi
Jona

Marc-Antoine Charpentier
Te Deum

Antonín Dvořák
Mässa i D-dur, op. 86

Olle Elgenmark
Ordet vart kött (Juloratorium)

Joseph Haydn
Skapelsen, Årstiderna, De sju orden på korset, Nelsonmässan, Nicolaimässan

Georg Friedrich Händel
Brockespassionen, Cecilia-odet, Messias, Utrecht Te Deum, Anthems for Cannons: The Lord is my light & Let God arise

Joseph Martin Kraus
Begrafningsmusik för Gustaf III

Antonio Lotti
Missa Sapientiae

Claudio Monteverdi
Mariavespern

Wolfgang Amadeus Mozart
C-mollmässan, Kröningsmässan, Requiem, Regina Coeli, Vesperae solennes de confessore, Missa Brevis B-dur, Missa Brevis C-dur (Spatzenmesse), Missa Brevis D-dur, Missa Brevis G-dur

Carl Nielsen
Fynsk Foraar

Johan Helmich Roman
Te Deum

Hilding Rosenberg
Den heliga natten, Huvudskalleplats

Gioacchino Rossini
Petite Messe Solennelle

Camille Saint-Saëns
Juloratorium

Jan Sandström
Rekviem

Sven-David Sandström
Magnificat

Franz Schubert
Mässa C-dur, Mässa Ess-dur, Mässa G-dur

Heinrich Schütz
Jesu sju ord på korset, Juloratorium, Lukaspassionen

Fredrik Sixten
Johannespassionen

Alessandro Stradella
La forza delle stelle

Francisco Valls
Missa Scala Aretina

Orazio Vecchi
L’Amfiparnasso

Engagerad av

Bach-Collegium Stockholm
Boston Early Music Festival (USA)
Camerata Roman
Concertgebouw Summer Festival (Nederländerna)
Concerto Copenhagen (Danmark)
Confidencen Ulriksdals Slottsteater
Dalasinfoniettan
Dresdner Musikfestspiele (Tyskland)
Drottningholms Barockensemble
Folkoperan
Herrnsheimer Schloßfestspiele (Tyskland)
Holland Festival Oude Muziek Utrecht (Nederländerna)
Kungliga Operan
Malmö Musikteater
Musik på Slottet
Musikfest Bremen (Tyskland)
NMDz (Norrlands Musik- och Dansteater)
Norrbottens Kammarorkester
Norrlandsoperan
Opera i Bohus fästning
Piteå Kyrkoopera
Riksteatern
Scandinavian Bach Academy
Smålands Musik och Teater
SON, Norrköpings Symfoniorkester
Stockholms Stadsteater
Sundsvalls Kammarorkester
Svenska Kammarorkestern
Swedish Baroque Festival
Tanglewood Festival (USA)
Uppsala Kammarorkester
Vadstena-Akademien
Värmlandsoperan
Wratislavia Cantans Wroclaw (Polen)
Östgötateatern

Skivinspelningar

Trettondagskonsert




Trettondagskonsert
Kammarkören Svenska Röster, Susann Végh (sopran), Olof Lilja (tenor), John Erik Eleby (piano). Dir Bo Aurehl. Inspelad i Kungsholms kyrka, Stockholm 1990-93. OT 103-2.
L'Orfeo
Antonio Sartorio: L'Orfeo
Orfeo: Ellen Hargis (sopran), Euridice: Suzie LeBlanc (sopran), Aristeo: Ann Hallenberg (mezzosopran), Autonoe: Anne Grimm (sopran), Tetide: Laurie Reviol (sopran), Orillo: Petra Noskaiovà (mezzosopran), Erinda/Ercole: Olof Lilja (tenor), Achille: Rodrigo del Pozo (tenor), Chirone/Baccho: Josep Cabré (baryton), Esculapio/Pluto: Harry van der Kamp (bas). Teatro Lirico under ledning av lutenisten Stephen Stubbs. Live-inspelning från Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht, Nederländerna 31 augusti & 1 september 1998. Vanguard Classics 99194.


O store Gud
O, store Gud

Musikaliska Sällskapets Kammarkör, Olof Lilja (tenor), Inger Dalene (piano), Martin Perk (piano) m fl. Dir Michael Bruze. Inspelad i Västra Husby kyrka, Östergötland mars 2004.



Vadstena Academy



VADSTENA ACADEMY - Forty summers of OPERA
CD-box med live-inspelningar från Vadstena-Akademien 1967-2006. Medverkande: Helena Döse, Malena Ernman, Hillevi Martinpelto, Mikael Samuelsson, Thomas Sunnegårdh, MariAnne Häggander, Anne Sofie von Otter, Carl Johan Falkman, Britt Marie Aruhn, Stefan Dahlberg, Torbjörn Lillieqvist, Nina Stemme, Lena Nordin och många andra. Olof Lilja medverkar tillsammans med Katija Dragojevic (mezzosopran) på spår 4:15 i en duett ur Provenzales "Stellidaura" (inspelad 1999). dBCD116-119